Czy początkujący poszukiwacz skarbów musi mieć wykrywacz metali?

6 kwietnia 2022 0 Comments

Czy poszukiwanie skarbów jest dziś możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej. Należy tylko spełnić pewne warunki i zaopatrzyć się we właściwy sprzęt. Nie wolno też zapomnieć o wiedzy, gdzie tych skarbów szukać.

Skarb – czym właściwie jest?

Mówiąc o skarbach większość osób wyobraża sobie skrzynie pełne złotych monet i precjozów. Jednak dla większości współczesnych poszukiwaczy skarbów skarbem jest zupełnie coś innego. Może to być guzik od munduru, łuska pocisku, dokumenty czy końska podkowa. Zdarzają się też spektakularne odkrycia, jak np. wrak samolotu czy czołg, a niekiedy nawet stare monety. Przy poszukiwaniach bardzo przydaje się wykrywacz metali z hobby4men.com.

Jednak największym skarbem są same poszukiwania, emocje z tym związane oraz zdobyta przez poszukiwaczy wiedza. Zanim wyruszą na poszukiwania w terenie, muszą się dowiedzieć, czego i gdzie mają szukać.

Kto może zostać poszukiwaczem skarbów?

Skarbów może szukać właściwie każdy. Kupno wykrywacza metali nie stanowi dziś problemu. Wybór jest spory, dzięki czemu można dobrać odpowiedni model do rodzaju poszukiwań.

Jednak zanim rozpocznie się prace w terenie, trzeba wiedzieć, że na ich prowadzenie niezbędne jest uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obowiązkowa jest również zgoda właściciela terenu. Trzeba też poznać obowiązujące w tym zakresie przepisy, aby nie popełnić przestępstwa, bowiem prowadzenie poszukiwań bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Zakazane jest też rozkopywanie stanowisk archeologicznych.

Najlepsze wykrywacze dla początkujących

Aby poszukiwania szły sprawnie, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Dobra saperka, łopata czy spory nóż przydadzą się podczas poszukiwań. Jednak najważniejszy jest wykrywacz metali, którego działanie opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej.
Wybór detektora przez osobę początkującą wydaje się skomplikowany. Dlatego na początek najlepszy będzie prosty detektor o podstawowych możliwościach. Dzięki temu łatwiej można się nauczyć posługiwania urządzeniem i dobrze wykorzystać jego możliwości. Koniecznie trzeba też sprecyzować, gdzie wykrywacz będzie używany. Jeśli poszukiwania będą zaplanowane także w wodzie, to niezbędne będzie urządzenie z wodoodporną cewką. Są także specjalne modele, które służą do poszukiwań podwodnych.
Warto pamiętać, że im bardziej zaawansowany i skomplikowany jest wykrywacz, tym wyższa jest jego cena. Warto w taki zainwestować nawet na początku, jeśli jest pewność, że poszukiwania są wymarzonym zajęciem.