Jak wybrać funkcjonalny rower górski?

rower górski
1 maja 2022 0 Comments

Rowery MTB z roku na rok zyskują na coraz większej popularności. Przy zakupie takiego jednośladu należy przeanalizować kilka aspektów technicznych i dostosować je do swoich potrzeb. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni rower górski.

Od czego zależy dobór roweru górskiego?

rower mtbPrzed wyborem odpowiedniego jednośladu należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Po pierwsze warto się zastanowić nad częstotliwością jazdy i rodzajem pokonywanych tras. W przypadku osób dojeżdżających do pracy sprawdzą się inne modele niż u miłośników pokonywania wysokich wzniesień podczas weekendów. W zależności od modelu i parametrów rowery MTB mogą gwarantować wysoką wydajność lub osiąganie znacznych prędkości.

Cechy funkcjonalnych rowerów MTB

Po ustaleniu przeznaczania jednośladu można zacząć analizować jego konkretne parametry. Pierwszym z nich jest wysokość i waga ramy. Mogą być wykonane z karbonu, aluminium lub włókien węglowych. Rowery górskie wymagają ram pozwalających na zachowanie równowagi pomiędzy odpowiednią sztywnością, a niską masą pojazdu. Ze względu na warunki jazdy powinny być odporne na przeciążenia wynikające z pokonywania stromych wzniesień. Rower mtb kupisz w tym sklepie: https://www.greenbike.pl/rowery-gorskie-c-13.html Pozostałe kwestie techniczne, które należy przemyśleć kupując rower MTB to:

  • rozmiar kół – najczęściej wybierane rozmiary przyjmują wartość 27,5 oraz 29 cali. Większe koła zapewniają osiąganie wyższych prędkości i łatwiejsze pokonywanie przeszkód. Mniejsze oznaczają lepszą zwrotność, co ma istotne znaczenie przy pokonywaniu zakręconych tras.
  • biegi – rower górski powinien być wyposażony w co najmniej 2 zębatki i 10 przełożeń. Biegi powinny umożliwiać pokonywania zróżnicowanych nawierzchni, jednak nie warto przesadzać z ich ilością.
  • amortyzacja – zawieszenie powinno być dostosowane do rodzaju pokonywanych tras. W przypadku osób początkujących warto postawić na skok na poziomie 100 mm.