Latarka rowerowa – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

6 lipca 2022 0 Comments

Na rynku gadżetów rowerowych znaleźć można obecnie praktycznie wszystko, począwszy od tych rzeczy, które mogą uratować zdrowie lub życie podczas wypadku, po niesłużące niczemu szczególnemu dodatki. Są również i takie elementy, które znacznie zwiększają możliwości roweru, umożliwiając np. jeżdżenie w nocy. Takim właśnie dodatkiem jest latarka rowerowa. O czym trzeba wiedzieć, jeśli będzie się ją chciało zakupić?

Jakość obudowy

Kupowanie latarki rowerowej warto zacząć od tego, jak będzie wykonana jej obudowa. Czym się ona powinna charakteryzować? Na uwadze w tym zakresie trzeba mieć to, że latarka rowerowa pracować może w naprawdę niesprzyjających warunkach. Oddziaływać na nią będą silne wstrząsy, pył, kurz, a także woda. Co więcej, latarka zawsze może z dużą siłą upaść na ziemie.

Wszystko to sprawia, że obudowa latarki musi charakteryzować się naprawdę dobrą jakością. Przede wszystkim musi być mocna i odporna na uszkodzenia, a po drugie musi być w pełni wodoodporna, aby można ją było bez przeszkód używać także w czasie deszczu.

Sposób zasilania

Kolejną niezwykle ważną sprawą dla każdego rowerzysty powinno być to, jak kupowana latarka będzie zasilana. Jak się bowiem okazuje, wybrane rozwiązanie pociągać za sobą będzie naprawdę wiele od strony użytkowej.
Wiele osób ze względu na niską cenę zakupu decyduje się na wybranie modelu zasilanego po prostu bateriami. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to oszczędność pozorna, ponieważ baterie w takiej latarce bardzo szybko się wyczerpują, a ich zakup nie może być nazwany tanim.

Z drugiej strony znajduje się latarka zasilana wbudowanym akumulatorem. W tym wypadku nastawić się trzeba na nieco większy wydatek, lecz pozwoli to później czerpać duże oszczędności, ponieważ taka latarka może być ładowana z sieci, powerbanku lub też po prostu z telefonu. Co więcej, czas jej świecenia jest wyraźnie dłuższy, więc maleje ryzyko związane z rozładowaniem latarki w czasie jazdy.

Moc świecenia

Na sam koniec podczas wybierania nowej latarki rowerowej zwrócić należy uwagę na to, jaka będzie jej moc. Wynikać z tego będzie oczywiście to, jak jasne będzie generowała światło. Oczywiście na uwadze trzeba mieć także to, że im będzie to mocniejszy model, tym szybciej będzie rozładowywał baterię lub akumulator.
Jak zatem należy dobierać moc latarki? Wiele tu zależy do tego, gdzie się będzie jeździło rowerem. Jeśli w nocy będzie się podróżowało po mieście, gdzie obecne jest sztuczne oświetlenie, lepiej wybrać model nieco słabszy. Do jazdy po lesie lub też nieoświetlonych drogach o wiele lepiej zakupić latarkę o dużej mocy.