Sporty walki – rozwijają ciało i ducha

3 listopada 2017 0 Comments

Sportami walki określane są zaadaptowane do wersji sportowej różnego rodzaju techniki walki. Zaliczają się do nich także sztuki walki, a więc systemy bazujące na samoobronie, które dostosowano do potrzeb rywalizacji sportowej. Sporty te mają długą historię oraz miejsce na olimpijskich stadionach. Każdy sport walki rozwija specyficzne umiejętności oraz tężyznę fizyczną, kształtując przy tym osobowość człowieka.

Uderzenia i chwyty
Sporty walki dzieli się według metod, jakie używane są w trakcie pojedynku. Jedna z grup to dyscypliny opierające się na uderzeniach – należy do nich np. boks i karate. Druga grupa to sporty korzystające z chwytów i są to m.in. zapasy, judo czy sumo. Uderzenia i chwyty mogą zostać połączone i takich rozwiązań używa się np. w sportowym ju-jitsu czy mieszanych sztukach walki (MMA). Ostatnia kategoria to sporty wykorzystujące broń – szermierka i kendo.

Wszechstronny rozwój
Trenowanie sportów walki rozwija w sposób wszechstronny. Wysiłek fizyczny, systematyczność i wytrwałość pozwalają zyskać wiele unikalnych umiejętności i cech osobowości.

Niewątpliwie sporty walki rozwijają kondycję i sprawność fizyczną. Dzięki ćwiczeniom wzmacnia się ciało i kształtuje sylwetka, zaś treningi ciosów, chwytów i uników rozwijają koordynację ruchową. Oczywistą korzyścią jest nabycie umiejętności samoobrony – adept tego typu sportów na ogół unika starcia fizycznego, ale w razie potrzeby potrafi obezwładnić napastnika.

Wymagające treningi wpływają pozytywnie nie tylko na ciało, wzmacnia się również charakter i osobowość ćwiczącego. Systematycznie podejmowany wysiłek uczy zdyscyplinowania i wytrwałości, co sprzyja kształtowaniu się silnej woli i niezłomności. Wewnętrznej sile towarzyszy pewność siebie, odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.